O nauce z naukowcami – to proste hasło przyświeca działalności Radia Naukowego. Tutaj znajdziecie wywiady na najciekawsze tematy ze świetnej klasy specjalistami z polskich uczelni i instytucji badawczych.
Dla nas liczą się nie tylko wyniki badań, ale też droga do nich. W Radiu Naukowym możecie posłuchać o tym, co naukowców i naukowczynie inspiruje, z czym mają trudności, dlaczego postanowili poświęcić tysiące godzin pracy na rozwikłanie wybranej przez nich zagadki. Wielu z nich opowiada o kulisach pracy i własnych naukowych marzeniach. Goście Radia Naukowego to nie tylko świetni badacze, ale też po prostu ciekawi i błyskotliwi ludzie.
Dla nas – twórców Radia Naukowego – to absolutnie kluczowe. Pokazać, że nauka nie powstaje w próżni. Tworzą ją konkretne osoby.
EKIPA RADIA NAUKOWEGO
Podcast tworzę ja, Karolina Głowacka, producentem podcastu jest mój mąż, Filip Pachla. Ja rozmawiam, szukam najcelniejszych pytań, piszę mini artykuły towarzyszące odcinkom. Filip zajmuje się grafikami, montażem i logistyką. Większość tematów wymyślamy wspólnie.

Takie miniatury wymyśla i przygotowuje Filip
Szukamy specjalistów w swoich dziedzinach w całym kraju. Dzięki nieocenionemu wsparciu Patronów Radio Naukowego mogło ruszyć w teren i stać się autentycznym studiem objazdowym. Wyposażona w walizkę i plecak pełne sprzętu jeżdżę od miasta do miasta, od uczelni do uczelni i (no dobra, umówiona wcześniej), pukam do gabinetów naukowców. To również dodatkowa wartość. Móc porozmawiać z badaczami tam, gdzie czują się najswobodniej.
HISTORIA, CZYLI NAGRYWANIE Z PIWNICZKI
Radio Naukowe powstało w grudniu 2020 roku. Właśnie kończył się mój „urlop” macierzyński, a do zawodu chciałam wrócić z czymś nowym, własnym.

Tak to wyglądało na początku. Widoczny kubeczek to prezent od małżonka. Takie kubki istnieją tylko w dwóch egzemplarzach
Pierwsze nagrania realizowałam wyłącznie zdalnie (pandemia!). Pracowałam w minibiurze na warszawskich Siekierkach. Pokoik był na wysokości podpiwniczenia. Dlatego mimo, że jestem dziennikarką z doświadczeniem, to mogłam sobie wpisać do CV prawdziwie garażowo-piwniczny projekt.
Zdalne nagrywanie jest szybkie. Pewnie dlatego byłam w stanie przez początkowo publikować dwa odcinki tygodniowo. Szybko jednak ta częstotliwość okazała się trudna wytrzymania zarówno dla twórców, jak i odbiorców, więc zeszłam do stabilnego jednego odcinka głównego tygodniowo. Premiery w czwartki rano.
PROJEKT DLA NAJMŁODSZYCH I NAJBYSTRZEJSZYCH
W wakacje powstała Letnia Akademia Młodych Umysłów. Pierwszy projekt, jaki realizowałam dla najmłodszych i z Ich współpracą. To dzieci, młode umysły, zadawały pytania, a ja zanosiłam je go najlepszych znanych mi naukowców.
Na pytania odpowiedzieli m.in. szef Polskiej Agencji Kosmicznej („gdzie jest granica między niebem a kosmosem?”), polska badaczka pracująca w Europejskiej Agencji Kosmicznej („czy da się żyć na Marsie?”), eksperta NASA („czy w kosmosie jest życie?”), dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego (kiedy wymyślono czytanie?”), prodziekan Wydział Biologii UW („czy gdybyśmy zabili wszystkie komary to stałoby się coś złego?”) i wielu, wielu innych. Aby dowiedzieć się „skąd wzięły się klocki” pojechałam do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – polecam!). Tutaj pierwszy odcinek:
Zachęcam do wysłuchania wszystkich odcinków LAMU – są ponadczasowe.
DEBATA RADIA NAUKOWEGO
Na urodziny zorganizowaliśmy wydarzenie na żywo! Dzięki gościnie i współpracy Big Book Cafe odbyła się Pierwsza Debata Radia Naukowego. Dyskutowaliśmy – z udziałem publiczności na miejscu i online – czy człowiek może zrozumieć Wszechświat. Innymi słowy – czy są granice poznania?
Z pytaniem mierzyli się dr Barbara Bienias z Instytutu Historii Nauki PAN oraz dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
NAGRODY
Radio Naukowe szybko zostało dostrzeżone i nagrodzone. Z dumą odebrałam wyróżnienie Diament Patronite w kategorii Nauka oraz (również na gali Patronite) nagrodę dla Podkastera Roku 2021 organizowaną przez Fundację „Otwórz się”.
Tutaj linki do relacji z gali z momentów odbioru nagród:
Odbiór Diamentu Patronite https://youtu.be/-MiZUo33IO0?
Odbiór czeku za Podcastera Roku 2021: https://youtu.be/-MiZUo33IO0?
Z okazji otrzymania tytułu Podkastera Roku miałam przyjemność wystąpić również w podcaście organizatora konkursu, Borysa Kozielskiego. Przy okazji poznałam radiową legendę: red. Romana Czejarka. Tutaj linki do odcinka >>
Pod koniec roku otrzymałam kolejne nagrody: „Podcast roku” w kategorii “Nauka, edukacja, technologia” i wyróżnienie Orange Polska oraz nominację do nagrody Pop Science Śląskiego Festiwalu Nauki – w 2022. Duma, duma, duma!
DLACZEGO FAJNIE BYĆ PATRONEM
Wszystko o czym piszę nie byłoby możliwe, gdyby nie zaufanie kilkuset Patronek i Patronów, którzy zdecydowali się finansowo wesprzeć Radio Naukowe.
Pieniądze pozwoliły na zakup sprzętu (trzy mikrofony, okablowanie, interfejs, laptop, statywy, itd.), finansują podróże po kraju oraz są wynagrodzeniem za dziesiątki godzin pracy wkładane w podcast każdego miesiąca. Dziękuję Wam wszystkim i Każdej/Każdemu z osobna!
Patroni otrzymują gadżety Radia Naukowego, takie jak kubki czy zakładki do książki.
Od progu 10 zł zapraszamy do tajnej grupy na Facebooku, gdzie opowiadam o kulisach powstania odcinków i swobodnie dyskutujemy na ich tematy.
Jeśli chcecie dorzucić się do rozwoju Radia Naukowego – tutaj link do serwisu Patronite. Jeśli nie chcecie, nie możecie, ale podcast Wam się podoba – dajcie, proszę, o nim znać znajomym, zostawcie w sieci dobrą opinię. Wszystko ma ogromne znaczenie.
Dzięki, że zajrzeliście.
Do usłyszenia,
Karolina
PS. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
***
Napisy końcowe:
Mix jingli: Jarek Gawlik
Mix openingu z inspirującymi głosami naukowców: Bartosz Dąbrowski
Głos lektorski: Tomasz Rumiński, tomaszmowi.pl
Wsparcie techniczne strony: Łukasz Głowacki
Wsparcie graficzne: Filip Pachla
Logo: Lemon Studio
Foto: Mikołaj Starzyński
Make up do foto: Agnieszka Główczyńska