Jak szybko leci czas! Radio Naukowe prezentuje już odcinek 18-ty, tym samym wkraczając w dorosłość. Powoli czas na pierwsze udoskonalenia, o których będę informować. Teraz jednak przede wszystkim skupmy się na temacie najnowszego odcinka. A ma on w sobie wszystko to, co fascynaci nauki kochają najbardziej: słowa „teleportacja” oraz „kwantowa”.
Tych zaś, którzy fizyki kwantowej się trochę lękają uspokajam – mówimy lekko, z wykorzystaniem metafor: konkretnie rękawiczek i pudełek. A gościem tego odcinka jest fan Star Treka, znakomity dydaktyk – co potwierdzają wyróżnienia dla najlepszego wykładowcy przyznawane przez samym najbardziej zainteresowanych – studentów i studentki. To dr hab. Jacek Szytko z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozmawiamy m.in o tym:
Ile energii potrzeba do teleportowania szczupłego fizyka?
Czy ów fizyk po ponownym złożeniu byłby tym samym fizykiem?
Czym jest splątanie kwantowe?
Na jak dużą odległość działa?
Czy splątanie kwantowe powoduje przesył informacji szybciej niż prędkość światła?
Czy umiemy już panować nad teleportacją i jakie to może nam przynieść cywilizacyjne korzyści?
Odpowiadamy też na pytania Słuchaczki, Agnieszki G., która pytała m.in. „Kryptorafia: jak duża jest szansa, że oranizacje typu NSA posiadają już kwantowe algorytmy na rozszyfrowanie w locie bieżącego ruchu w Internecie?” Pytania padły na grupie na FB Patronek i Patronów Radia Naukowego. To grupa, w której prywatnie i swobodnie rozmawiamy o odcinkach i pomysłach na kolejne. Chcesz dołaczyć? Informacje znajdziesz na Patronite.pl
Obrazek ilustracyjny: ze strony phys.org