Czy to wciąż jeden wirus? Mutacje, warianty i przyszłość SARS-CoV-2 [E35]

Czy to wciąż jeden wirus? Mutacje, warianty i przyszłość SARS-CoV-2 [E35]

Dużo osób myśli: po co mam się szczepić skoro wirus ewoluuje? Ale trzeba myśleć dokładnie na odwrót. – Jeżeli się pozaszczepiamy, to dramatycznie zredukujemy liczbę zakażeń i zwolnimy ewolucję wirusa, która w tym momencie odbywa się bardzo szybko – mówi w Radiu Naukowym dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, badacz ewolucji wirusów i bakterii.

W 35. odcinku Radia Naukowego rozmawiam z Rafałem o tym, jak przez ponad rok panowania zmienił się SARS-CoV-2. Dlaczego, choć wirus ciągle mutuje, to tylko czasem wyróżnia się nowe warianty? Dlaczego i czym różnią się od siebie? Czy SARS-CoV-2 zmienia się szybciej czy wolniej od wirusa grypy? A może pójdzie w kierunku wirusa przeziębieniowego?

Wreszcie, czy wobec tylu zmian nadal możemy mówić o jednym wirusie? – To bardzo dobre pytanie, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Te wszystkie wirusy SARS-CoV-2 są do siebie stosunkowo bardzo podobne, ale zmieniają się w szybkim tempie. Jest ich mnóstwo, bo codziennie mamy ogromną liczbę zakażeń na całym świecie. W związku z tym, powoli zaczynamy odchodzić od mówienia o jednym wirusie, zaczyna się tworzyć rodzina wirusów. Co stanie się dalej nie jest do końca jasne i przewidywalne – mówi dr Mostowy.

Posłuchajcie, dajcie znać, jak się podobało oraz czy przydałby się tego typu odcinek skupiony na szczepionkach? A może o tym, dlaczego choroby wirusowe są tak trudne w leczeniu? Zostawcie komentarz na FB i/lub napiszcie do mnie na kontakt@radionaukowe.pl. Bardzo cenię Wasze uwgi!

A tymczasem, kto może, niech się szczepi jak najprędzej. Trzymajcie się, jest światełko w tunelu!

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Obrazek ilustracyjny Daniel Roberts z Pixabay