Dlaczego COVID-19 traktuje nas nierówno? O poszukiwaniach różnic genetycznych i sposobów leczenia [E38]

Dlaczego COVID-19 traktuje nas nierówno? O poszukiwaniach różnic genetycznych i sposobów leczenia [E38]

Dlaczego jedni nawet nie zauważają, że zarazili się koronawirusem, a dla innych to śmiertelnie niebezpieczna choroba? To jedna z wielkich zagadek obecnej pandemii. Oczywiście są pewne zależności: COVID-19 jest generalnie groźniejszy dla osób starszych, ale bywa że ciężko przechodzą go nawet młodzi sportowcy. Z kolei na niektórych seniorach nie robi większego wrażenia niż przeziębienie.

Odpowiedź prawodpodobnie tkwi w różnicach genetycznych. Badają to polscy naukowcy z MNM Diagnostics oraz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w ramach projektu „Odporni na Covid-19”.

Kiedy już uda się wyłuskać te różnice, być może uda się przystąpić do ataku na wirusa. – Bedziemy wiedzieć, co w swoich komórkach mają osoby, które są odporne, a czego nie mają pacjenci, dla których to jest choroba groźna. Dzięki temu być może znajdziemy szybki lek – opowiada w Radiu Naukowym Adrian Lejman, koordynator projektów projektów COVID-19 w MNM Diagnostics (na zdjęciu).

Wyniki mogą dać jeszcze jedno, bardzo cenne narzędzie: test prawdopodobieństwa przebiegu choroby. – Wystarczy wymaz z policzka, żeby pobrać materiał genetyczny potrzebny do przeprowadzenia szybkiego testu PCR wskazującego prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby Covid-19 – mówi ekspert. Jeśli okaże się, że jest duże, to taka osoba będzie mogła od razu trafić pod opiekę i monitorowanie w szpitalu, aby w odpowiednim momencie wdrażać medyczne procedury. Obecnie wielu lekarzy zwraca uwagę, że pacjenci często zgłaszają się do szpitali zbyt późno.

Wyniki badań „Odporni na COVID-19” są spodziewane na przełomie czerwca i lipca. Niedługo potem powinno się udać opracować test wskazujący na prawdopodobieństwo przebiegu zakażenia. O wszystkim dowiecie się z Radia Naukowego!

Ja się nie mogę doczekać takiego testu, szczególnie dopóki nie będzie można szczepić dzieci (wiecie chyba wszyscy o istnieniu mojego Szkraba).

Tu strona badania:
https://odporninacovid.pl/

I pamiętajcie, COVID-19 to nie „zwykła grypa”, a szczepienia są podstawowym sposobem walki z pandemią. Szczepmy się jak najszybciej!

O mutacjach Sars-Cov-2 niedawno rozmawiałam z dr. Rafałem Mostowym:
https://radionaukowe.pl/podcast/czy-to-wciaz-jeden-wirus-mutacje-warianty-i-przyszlosc-sars-cov-2-e35/

Dobre źrodła na temat pandemii:

naukaprzeciwpandemii.pl
szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/covid-19/
Profil wirusologa, dr. Tomasza Dzieciątkowskiego
Podstrona demagog.org o fake newsach m.in. medycznych: fajniezewiesz.pl/

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Zdjęcie: MNM Diagnostics