Promieniowanie? – Jesteśmy zanurzeni w jego morzu, ono nas bombarduje ze wszystkich stron – mówi (z pewnym zadowoleniem) w Radiu Naukowym Darek Aksamit, fizyk medyczny, wykładowca Politechniki Warszawskiej i prężny popularyzator nauki. A popularyzuje często temat społecznie niewdzięczny: promieniowanie. Boimy się promieniowania. Chociaż, jak przekonuje mnie Darek, nawet jako czynnik rakotwórczy, to jest to czynnik słaby. – Dla mnie to największa komedia, jak ktoś jest tak zestresowany po rentgenie, że oto przyjął tyle promieniowania, to aż musi zapalić – opowiada.

To jak to jest z tym promieniowaniem? Dlaczego niektóre nam szkodzi, a inne nie? Czym jest promieniowanie jonizujące i w jaki sposób psuje nasze DNA? I właśnie, skoro promieniowanie rentgenowskie jest jonizujące, to dlaczego możemy robić sobie zdjęcia? Darek tłumaczy to wszystko m. in. korzystając z metafor galerii handlowych, siły Mariusza ”Pudziana” Pudzianowskiego, a także błyskawicznego zapominania o osobie, z którą siedziało się na kawie. Bez sensu? Przeciwnie, tak się skutecznie wyjaśnia fizykę!
W podcaście pojawia się wątek „Kalendrza radiologów”, czyli kalendarza firmy Eizo. Wrzucam tu jedno z ujęć. Seksistowskie, oczywiście, co chyba tylko jeszcze bardziej pokazuje absurd powyginanych postaw modelek w różnych „beauty” ujęciach. Mam nadzieję, że taki był zamysł autorów. Przy czym… [spoiler alert]

… to nie jest zdjęcie. To sprytna grafika. Dlaczego nie można byłoby takiego zdjęcia wykonać? To Darek tłumaczy w podcaście.
Śledźcie Darka tutaj: Facebook, www i w jego audycji w Halo.Radio
Posłuchajcie, tradycyjnie dajcie znać, czy fajnie wyszło. Jestem też ciekawa, czy chcielibyscie więcej takich odcinków niejako podstawowych. Jak coś działa w przyrodzie, trochę szkolnych powtórek na głębszych poziomie. Zostawcie komentarz w na FB/YT i/lub napiszcie na kontakt@radionaukowe.pl
Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!
Obrazek: Dariusz Aksamit, archiwum prywatne